Hvad er sket?
Finans Danmark og DR melder om en fortsat stigning i antallet af lånetilbud til boligkøb i 2026. Tempoet er dog mere afdæmpet end i tidligere år, fremgår det af en pressemeddelelse fra Finans Danmark og DR. Flere danskere søger stadig om lånetilbud til boligkøb, men væksten flader ud sammenlignet med tidligere år, hvor stigningen var kraftigere. Udviklingen dækker den samlede efterspørgsel efter lån til boligkøb, herunder realkreditlån - men i et roligere tempo end tidligere.
Stiger efterspørgslen på lånetilbud, skyldes det oftest, at flere danskere er aktive på boligmarkedet - men det betyder ikke automatisk det bedste tilbud til dig. Indhent flere lånetilbud, og sammenlign vilkårene, før du binder dig til én bank.
Ifølge Finans Danmark og DR stiger lånetilbud til boligkøb i 2026, om end i et mere afdæmpet tempo end tidligere (via.ritzau.dk).

Hvem rammer det?
Udviklingen rammer bredt, men mærkes mest af boligkøbere, der skal finansiere et køb den kommende tid. Førstegangskøbere kan opleve lidt længere svartider hos bankerne, fordi ansøgninger om lånetilbud fortsat strømmer ind. Boligejere, der overvejer at omlægge deres realkreditlån, er også omfattet, da bankernes kapacitet til at behandle nye lånetilbud hænger sammen med den samlede efterspørgsel. Søger du i stedet et samlelån til andre formål end boligkøb, mærker du en mildere version af samme tendens og oplever måske lidt længere svartid i banken.
Læs også
Hvad skal du gøre nu?
- Sammenlign flere lånetilbud, før du vælger bank - brug samlino til at sammenlign lån.
- Beregn dit lånebehov på forhånd med beregn dit lån.
- Indhent mindst to-tre konkrete tilbud, så du kan sammenligne rente og gebyrer direkte.
Læs også
Læs også




